Elżbieta Bajan

Do kampanii społecznej „Odważcie się mówić” przyłączyłam się na skutek uczestnictwa w Akademii Zaangażowanego Rodzica organizowanej przez KPH w Warszawie. O uczestnictwie w akcji plakatowej zdecydowałyśmy wspólnie z córką. Reakcja znajomych i sąsiadów była bardzo przychylna, pozytywna. W komentarzach pod artykułami w gazetach online oraz audycji radiowych i telewizyjnych społeczeństwo było podzielone, od skrajnie potępiających po pełne podziwu i gratulacji. O orientacji córki dowiedziałam się od starszej córki w 2003 r. Osobiście Mireczka powiedziała mi, że jest lesbijką w 2005 r. Byłam przygotowana do tego wyznania, a mimo to zareagowałam wyparciem. Pierwsze myśli były następujące: „A może jej przejdzie, a może się myli?” Natychmiast przyszło mi do głowy jak ciężkie życie będzie miała w naszym kraju, gdzie homoseksualizm nie jest mile widziany. Dwa lata zastanawiałam się, czy to nie jest na skutek tego, że źle wychowałam córkę. Dopiero kiedy w 2005 r. zaczęłyśmy otwarcie mówić o orientacji córki bariera milczenia upadła. Z powodu homoseksualizmu córki nie zmieniło się moje uczucie miłości do niej. Wiedziałam, że kiedy odpowiem sobie na wszystkie wątpliwości przyjdzie uczucie pełnej akceptacji. Tak też się stało. Nasze stosunki odzyskały swobodę wypowiadania się na każdy temat. Nic już nie było tabu. Miłość bez obaw rozkwitła między nami jeszcze bardziej. Kocham córkę niezmiernie taka jaką jest, bezwarunkowo, z radością rodzica dumnego z każdych jej dokonań i sukcesów.

Kampania sama w sobie jest niezwykle pozytywna. Obywatele naszego kraju mogą się oswoić z osobami LGBT i poznać ich rozterki, problemy, bolączki. Dzięki kampanii wiele osób może odważyć się na coming out, co skutkuje wielokrotnie uczuciem ulgi, że nie muszą już kłamać, lawirować, udzielać wymijających odpowiedzi. Rodzice osób LGBT dzięki nagłośnieniu tematu mają okazję dowiedzieć się o KPH i Akceptacji Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych, gdzie mogą uzyskać fachową pomoc oraz uzyskać odpowiedzi na dręczące ich pytania. Zniknie uczucie osamotnienia z powodu znajdowania się w kręgu osób LGBT, chociażby poprzez możliwość aktywnego uczestnictwa na www.akceptacja.org lub www.facebook.com/akceptacja.

Zgodnie z hasłem na plakacie córka nauczyła mnie odwagi, aby śmiało mówić o tym, że mam dziecko homoseksualne. To bardzo ważne, aby móc żyć zgodnie ze swoją orientacją przy wsparciu wyrozumiałych, kochających rodziców i rodzeństwa, całego społeczeństwa.